top of page
Ще немає тегів.

ПОШУК ПО КЛЮЧОВИМ СЛОВАМ

НОВІ НОТАТКИ

Я В СОЦМЕРЕЖАХ

  • Серая иконка Facebook с прозрачным фоном
  • Серая иконка Twitter с прозрачным фоном
  • Серая иконка Instagram с прозрачным фоном

Hygge. Hygge-інтер'єр. Hygge-будинок. Hygge-місто.

Нещодавно, ми з сім'єю побували в чарівній та цікавій країні - Данії.

Ми мандрували на авто і відвідали чимало міст та містечок. Данія дуже рівна і в прямому, і в переносному значенні. Вона має доволі рівний рел'єф, що позначається на устрої міст та будівель, а також вона рівно-однакова, - кожне містечко однаково доглянуто, всюди відслідковується однакова архітектура, однакова кольорова гамма. Люди також дуже спокійні та "рівні" - емоційно, інтаноційно. Данці вважаються найщасливішою нацією Європи. В Данії навіть існує Інститут Щастя, де досліджуються та впроваджуються в життя речі та процеси, які роблять людину щасливою Звичайно, загальному відчуттю щастя сприяють розвинута економіка і стабільна політична ситуація, але я вважаю, що то є наслідки особливої датської життевої філософії - Hygge.

Слово Hygge не має аналогічного в українській та й в будь якій іншій мові. Воно означає цілий вир емоцій та відчуттів. Це відчуття задоволення від комфорту, затишку, захищеності, приємного спілкування, відсутності подазників. Наприклад: відчуття дотику від теплої ковдри в холодний зимовий вечір - це hygge, обід в колі сім'ї за гарно серверованим столом в затишку - також hygge, зустріч з друзями за келихом вина, без масок, без гри, такі як ми є - hygge. Це все емоції і нематеріальне , але атмосферу hygge створюють цілком матеріальні речі. Найпростішою, але мабуть найважливішою hygge-річчю є свічка.

Так, саме при запалюванні свічки, відразу ж утворюється така затишна та особлива атмосфера. Данці палять свічки всюди і завжди: і вдома, і в офісі, і в школі, і в садочку, і в магазині, і вдень, і вночі. В середньому кожен данець за рік спалює близько 6 кг свічок, для порівняння такі ж поціновувачі маленьких вогників, австрійці, палять всього 3,5 кг. Для данців світло від свічки, яке має 1800 К, є мірилом комфортності освітленння. Гуляючи вечірніми вулицями датських міст ми бачили, як із вікон лилось саме таке тепле, жовте світло.

Данці майже не використовують верхнє, загальне яскраве освітлення. Щоб створити обволокуючу атмосферу hygge, вони використовують локальні підсвітки: підсвічують зону відпочинку, крісло, диван, обідню зону. Люстрту над столом вішають доволі низько, всього 50-60 см.

Цікаво, що в кожному третьому вікні ми бачили шедевр від класика датського дизайну: - люстру РН від Пола Генінгсена.

Майстер витратив понад 10 років свого життя, щоб винайти ідеальну форму абажурі, які правильно та комфортно для ока розсіювали світло від лампочки. Для того щоб освітлення більше було схоже на свічіння свічки, Генінгсен вифарбував з середини один з абажурів в червоний колір.

Світло взагалі дуже важливий hygge-фактор. В Данії дуже короткий світловий день, тому данці намагаються "втягнути" до своїх помешкань якомого більше денного світла. Тому і вікна на всю стіну, тому і відсутні штори, тому і світла кольорова гама інтер'єрів, тому і білі стіни в переважній більшості помешкань.

Данці цінують все природнє та екологічне, тому в інтер'єрах використовують багато дерева. Деревина мінімально оброблена, вкрита маслом або віском, щоб зберігти природню шовковистість на дотик. Щоб підкреслити свій зв'язок з природою, данці часто використовують хутро для декорування своїх осель. Воно додає м'якості та тепла в доволі холодні інтер'єри.

Меблі також мають бути максимально комфортні та зручні. Ще досі актуальні та в тренді меблі від класиків Арно Якобсена: крісло-яйце та крісло-лебідь, від Ганса Вагнера - стілець-мушля

Данці створють інтер'є не для заздрощів гостей, не для вау-ефекта, а насамперед, для зручності і комфорту господарів. Правильне освітлення, приємні на дотик фактури оздоблення, обволокуючі меблі, не подразнюючі око кольори - ось фактори які формують комфорний hygge-інтер'єр.

Бажаючи довести рівень комфорту до максимуму, данці переносять всі hygge-фактори та принципи з інтер'єру в екстер'єр. Тобто середовище назовні має бути таким же комфортним, таким же зручним, спонукаючим до спілкування, як і всередині приміщення. Відвідуючи житлові комплекси в Данії, ми помітили що великий відсоток території забудови виділяється під рекриаційні зони. Дитячі майданчики, зони для пікніка, спортивні зони - все, щоб мешканцям було цікаво та комфортно проводити час поза квартирою.

Увагу приділяють не тільки питанням відпочинку, а й побутово-життєвим. Кожен комплекс обладнаний кладовими для зберігання побутового мотлоху, місцями для зберігання велосипедів . Продумана, зручна іфраструктура комплексів і викликає стан hygge.

Вищезгадуваний Інститут Щастя довів, що людина комфортно, без підсвідомого відчуття страху, відчуває себе не вище 6-7 поверху, тому в Данії переважно низькоповерхова забудова.

Щоб було повне hygge:) житлові комплекси мають задовольнити не тількі фізичні потреби, а й емоційні, наприклад задоволення від споглядання стильної, цікавої архітектури. Вдалими прикладами є житловий комплекс "Хвиля" в місті Вайлє та комплекс "Айсберг" в місті Орхус.

З 2010 року головним архітектором Копенгагену є Тіна Сабю. Вона, як жінка, розпочавши роботу на цьому посту, заходилась наводити затишок в кожному районі, створювати ту саму атмосферу hygge в маштабах міста. Перед розробкою кожного об'єкту міста скликаються круглі столи для обговоренню того чи іншого об'єкут. В таких обговореннях приймають участь не тільки архітектори та забудовники, а й соціологи, ландшафтні дизайнери, представники громади, дизайнери інтер'єру. Потреби та зовнішній вигляд майбутнього будинку розглядаються з різних ракурсів.


Тіна Сабю спонукає проектувальникив створювати об'єкти затишні, зручні, які максимально сприяють комунікаціям між людьми.Завдяки старанням пані Сабю, Копенгаген в 2013 році отримав звання "Самого кращого міста для життя" Тобто став hygge-містом.


Прагнення данців створювати комфорт та затишок навколо себе привів нас до ланцюжка взаємозв'язків: свічка - hygge-інтер'єр - hygge-будинок - hygge-комплекс - hygge-місто, і в результаті щасливіша нація та гарні міста!bottom of page